Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chcą mieszkać w Łodzi i pracy w biurowcach. Badanie firmy HRK pracowników sektora usług biznesowych

Redakcja
Jednym z biurowców, gdzie ulokował się sektor SSC/BPO jest Nowa Fabryczna w Nowym Centrum Łodzi.
Jednym z biurowców, gdzie ulokował się sektor SSC/BPO jest Nowa Fabryczna w Nowym Centrum Łodzi. materiały prasowe
Czy Łódź przyciąga pracowników sektora usług biznesowych? Zdaniem firmy HRK niewiele osób przeprowadziłoby się do pracy w tej branży z innego miasta. Urzędnicy łódzkiego magistratu są innego zdania i mają na to wyniki innych badań.

W Polsce powstaje obecnie 1,74 mln mkw. powierzchni biurowych. Łódź niedługo będzie dysponowała zasobami biurowymi o powierzchni ponad 500 tys. mkw. Zdecydowana większość biur jest wynajmowana dla potrzeb usług biznesowych. A pracownicy tej branży wcale nie myślą o przeprowadzce do Łodzi. Przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę doradztwa personalnego HRK. Respondenci mogli wskazać jedno z siedmiu największych rynków usług dla biznesu, gdzie chcieliby się przenieść za pracą. 28 proc. badanych wybrało Trójmiasto, 26 proc. Wrocław. Łódź znalazła się na ostatnim miejscu, bo tylko 4 proc. HRK wskazuje, że badani nisko ocenili wizualną atrakcyjność Łodzi. Nie widzą w niej szans rozwoju zawodowego i narzekają na niskie wynagrodzenia.

Urząd Miasta Łodzi nie zgadza się z wynikami badań. Wspólnie z firmą Antal przeprowadził badania, z których wynika, że co czwarty ankietowany pracownik sektora usług dla biznesu przeprowadziłby się do Łodzi. Badania wskazują również na wzrost płac w tej branży. W Łodzi w ciągu trzech lat pensje podniosły się średnio o 15 proc., a na niektórych stanowiskach aż o 30 proc.

Badania firmy doradztwa personalnego HRK wskazują, że pracownicy sektora SSC/BPO chętnie wyjechaliby do innego miasta, gdyby dostali dobrą ofertę. Najchętniej zatrudniliby się w Trójmieście, a Łódź wolą omijać. Magistrat prezentuje odmienne dane i przekonuje o dobrej współpracy z branżą usług wspólnych.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych rozwija się w Polsce błyskawicznie. Obecnie działa już w kraju ponad tysiąc międzynarodowych firm z tego sektora. SSC to centra usług wspólnych, a BPO to centra outsourcingu procesów biznesowych. Łódź reklamuje się jako jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków SSC/BPO. W Łodzi działa 75 takich firm, które zatrudniają 21 tys. pracowników. Czy dołączą kolejne firmy i znajdą one pracowników? Na podstawie badań firmy doradztwa personalnego HRK można wywnioskować, że niewiele osób z tej branży chciałoby przenieść się do Łodzi. Badania pod nazwą „Kraków, Warszawa, a może inne miasto?” przeprowadzono w kwietniu i maju w siedmiu największych miastach, a wyniki zostały przedstawione w ostatnich dniach.

Z badań firmy HRK wynika, że 64 proc. pracowników sektora SSC/BPO przeniosłoby się do innego miasta w celach zawodowych. Najwięcej badanych chciałoby się przenieść do Trójmiasta. Nad morze wybrałoby 28 proc. respondentów. Do Wrocławia za pracą przeniosłoby się 26 proc. badanych. Warszawę wybrałoby 18 proc. Do Krakowa wyjechałoby 11 proc., do Poznania 7 proc., do Katowic 6 proc., natomiast do Łodzi tylko 4 proc. Dlaczego do miasta, gdzie dynamicznie rozwija się sektor usług biznesowych, przeniosłoby się niewielu pracowników?

- Głównym czynnikiem zniechęcającym okazała się niska atrakcyjność wizualna miasta. Okazuje się bowiem, że walory estetyczne mają znaczny wpływ na postrzeganie danej lokalizacji za atrakcyjne miejsce do życia. Ponadto, mimo coraz lepiej rozwiniętego sektora SSC w Łodzi, miasto ciągle jest postrzegane jako lokalizacja dająca małe możliwości rozwoju zawodowego i niski poziom wynagrodzeń - czytamy w opracowaniu Natalii Dąbrowskiej z HRK.

Dla porównania, Kraków i Katowice nie cieszyły się powodzeniem badanych z powodu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo, jak w przypadku Poznania, decydowała duża odległość od rodzinnych domów respondentów. Trójmiasto było wybierane, bo tworzy się tam wiele centrów SSC/BPO i badani liczą na rozwój zawodowy. Dostrzegają spokojniejsze tempo życia, czyste powietrze i bliskość morza.

Łódzcy urzędnicy są zaskoczeni wynikami badań HRK i powołują się na raport „Kapitał ludzki w regionie łódzkim”, który magistrat przygotował w 2018 roku z firmą Antal, specjalizującą się w rekrutacji i doradztwie personalnym.

- Z badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wynika, że 25 proc. osób z sektora SSC/BPO wskazało Łódź jako potencjalne miejsce do relokacji. Dla porównania w 2012 roku ten wskaźnik wynosił 7 proc. - mówi Aleksandra Cebelińska z Oddziału Pozyskiwania i Obsługi Inwestorów w Biurze Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ. - Miasto zapewnia inwestorom wchodzącym na łódzki rynek niezbędną pomoc administracyjną, pracownikom zaś proponuje praktyki, staże i różnego rodzaju programy rozwoju osobistego. Podobne działania podejmują uczelnie, przygotowując i doskonaląc przyszłą kadrę pracowniczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto