MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Woźnikach niebawem ruszy Centrum Integracji Społecznej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Woźnikach niebawem ruszy Centrum Integracji Społecznej
W Woźnikach niebawem ruszy Centrum Integracji Społecznej arc Gmina Woźniki
Centrum Integracji Społecznej to coś, czego w gminie Woźniki jeszcze nie było. Zupełnie nowa instytucja w Gminie Woźniki powstanie po to, by wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ludzi, których sytuacja życiowa jest trudna i uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb, a także ogranicza ich uczestnictwo w życiu zawodowym i rodzinnym.

Celem działania CIS jest reintegracja społeczna i zawodowa osób, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie. Aby z niego wyjść, powinny pracować, ale same nie potrafią znaleźć zatrudnienia. Chodzi o odbudowanie w nich umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, powrót do pełnienia swoich życiowych ról, a wszystko to poprzez przygotowanie do aktywności zawodowej, naukę samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy i pomoc w podjęciu pracy na stałe.

- Praca jest jedną z największych wartości w życiu człowieka. Ta wartość nie ogranicza się tylko do środków finansowych, ale ma przełożenie na całe jego życie i również postrzeganie samego siebie. Przyznam się, że Centrum Integracji Społecznej było naszym społecznym marzeniem. Nie sądziłam, że tak szybko się ziści. Wiele osób w gminach miejsko-wiejskich, ma bardzo utrudniony powrót na rynek pracy. Myślę tu o mamach, które przez wiele lat wychowywały dzieci i po kilku latach straciły wiarę w swoje możliwości i umiejętności. Myślę o osobach z niepełnosprawnością, które nigdy nie miały nawet szansy na zarobienie własnych pieniędzy i myślę o osobach, które borykając się z uzależnieniem i mają ogromny problem z utrzymaniem jakiejkolwiek pracy - mówi Beata Bacior, zastępca burmistrza Woźnik.

Adresatami CIS często są osoby będące jednocześnie podopiecznymi ośrodka pomocy społecznej. Jednak sposób działania i instrumenty pomocy obu tych instytucji się różnią. MGOPS działa w oparciu o ustawę o pomocy społecznej, zaś działalność Centrum w całości uregulowana jest w ustawie o zatrudnieniu socjalnym. CIS ma być pomostem pomiędzy pomocą społeczną a otwartym rynkiem pracy. Udział w programie ma prowadzić do usamodzielnienia i uwolnienia od systemu pomocy społecznej.

- Jestem pewna, że wielu uczestników CISu będzie zaskoczonych swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Uważam, że przełoży się to na ich poczucie własnej wartości, radości z pracy w zespole i odkryje nowe możliwości. Poprzez CIS tworzymy miejsce, które będzie żyło, służyło i kształciło ciągle nowych ludzi, przywracając ich na rynek pracy - dodaje Beata Bacior.

Jak działa CIS?

Centrum prowadzi aktywizację zawodową na różnych polach, zarówno poprzez przyuczenie do zawodu, jak i możliwość przekwalifikowania, podwyższenia kwalifikacji na specjalistycznych kursach lub wsparcie w razie podjęcia własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo, w ramach reintegracji społecznej oferuje swoim uczestnikom szereg usług wykonywanych przez wykwalifikowaną kadrę, obejmujących: warsztaty psychologiczno-motywacyjne, edukację ogólną, doradztwo zawodowe, grupy wsparcia, poradnictwo i zajęcia integrujące. Uczestnictwo trwa średnio 12 miesięcy. W tym czasie każdy czynny uczestnik otrzymuje co miesiąc świadczenie integracyjne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych wraz z opłaceniem składek zdrowotnych i społecznych. W pierwszym miesiącu próbnym świadczenie wynosi połowę tej kwoty.

Jak w praktyce wyglądać będzie reintegracja społeczno-zawodowa? Zajęcia odbywać się będą przez 4 dni w tygodniu przez 6 godzin dziennie, w jednej z dwu pracowni: gospodarczo-porządkowej lub administracyjno-biurowej. Piąty dzień przeznaczony zostanie na reintegrację społeczną. Uczestnicy pracują pod nadzorem instruktorów zawodu w grupach max. 10-osobowych.

Kto może zostać uczestnikiem CIS w Woźnikach?

Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym spowodowanym niepełnosprawnością, długotrwałym bezrobociem, ale także m.in. uzależnione od alkoholu bądź narkotyków, osoby z zaburzeniami psychicznymi, bezdomni. Grupą docelową woźnickiego CISu będą w 50% osoby niepełnosprawne. Działania kierujemy także m.in. do ludzi zagrożonych ubóstwem, korzystających z pomocy żywnościowej oraz osób długotrwale bezrobotnych, w szczególności kobiet powracających na rynek pracy.

Kogo z kolei nie można zakwalifikować do Centrum? Osoby, której przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, renty strukturalnej, renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Działalność CIS obejmować będzie teren całego powiatu lublinieckiego. Jednak pierwszeństwo uczestnictwa mają mieszkańcy Gminy Woźniki, pozostałe osoby tylko w ramach wolnych miejsc. W pierwszych dwóch latach działania chcielibyśmy przyjąć do Centrum po 20 osób rocznie.

Dlaczego CIS powstaje akurat w Woźnikach?

Mieszkańcy od dawna sygnalizowali problem barier, zarówno architektonicznych, jak i społecznych, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne. Potrzeba rozwiązania problemu tej i innych grup była motywacją do rozpoczęcia otwartej debaty na ten temat. Gmina złożyła więc wnioski w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego RPO WSL 2014-2020 na działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu, z których każdy otrzymał dofinansowanie. Jednym z nich był projekt „Droga do niezależności i aktywności poprzez CIS Woźniki”, zakładający utworzenie w gminie Woźniki Centrum Integracji Społecznej. Pozyskana dotacja – ponad 850 tys. zł - pomoże sfinansować funkcjonowanie Centrum przez 2 lata.

Centrum mieścić się będzie przy ul. Koziegłowskiej 2 w Woźnikach, z wejściem od strony Rynku. Do czasu zakończenia niezbędnych prac służących przystosowaniu lokalu na siedzibę CIS, tymczasowe biuro, od marca, działać będzie w siedzibie Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Woźnikach pod tym samym adresem (wejście od ul. Koziegłowskiej). Informacji udzielać będzie Agata Kamińska. Pytania można kierować także na adres e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 34 366 99 29.

W jaki sposób można zostać uczestnikiem CIS?

O rozpoczęciu rekrutacji do CIS będziemy informować na stronie www.wozniki.pl i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tam też udostępniony zostanie wniosek, który kandydat na uczestnika lub jego przedstawiciel ustawowy powinien złożyć w biurze CIS. Od marca planujemy także uruchomienie strony internetowej cis.wozniki. pl, na której znajdą się wszystkie niezbędne informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Woźnikach niebawem ruszy Centrum Integracji Społecznej - Lubliniec Nasze Miasto

Wróć na wozniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto